ostrov letenky bikes pariz hviezdica wellness deti lyziar plavby bazen horolezec rybar parasutista golf exotika

Aktuality
Nepremeškajte jedinečnú príležitosť zažiť karneval v Benátkach na vlastnej koži!

Nepremeškajte jedinečnú príležitosť zažiť karneval v Benátkach na vlastnej koži!

KARNEVAL

Tradície tejto okázalej, bohatej a bezstarostnej slávnosti siahajú až do 11. stor. Bývala obdobím zábavy pred nadchádzajúcim štyridsaťdňovým pôstom. Dôležitú úlohu v nej zohrávali masky. Boli zárukou anonymity. Na niekoľko dní sa zahladili sociálne rozdiely. Zamaskovaní obyvatelia mesta sa takto nikým nepoznaní venovali neviazanej zábave. Najväčšiu výstrednosť dosiahol karneval v 18. stor. S rozvojom priemyslu v nasledujúcom storočí však začal upadať až takmer úplne zanikol. Znovu bol obnovený v roku 1979 a odvtedy každoročne láka do Benátok státisíce návštevníkov.

 

Prvé stretnutie s maskami čaká na návštevníka v stánkoch so suvenírmi. Sú na každom kroku. Ponúkajú nepreberné množstvo masiek rôznych farieb a tvarov, s rôznymi ozdobami i za rôzne ceny. Ak si z nich nedokážete vybrať, môžete si nechať namaľovať masku priamo na tvár. Stačí sa zastaviť v jednom z miniateliérov rovno na ulici. Keď je dielo dokončené a vaša tvár sa zmenila pod pestrými farbami rôznych ornamentov na nepoznanie, hor sa do karnevalovej trmy-vrmy.

Celé Benátky sú v tomto období jedným veľkým sprievodom masiek. K najveselším z nich vďaka invencii a vtipu patria predovšetkým tie nové, netradičné. No napriek tomu vari najväčším lákadlom zostávajú masky klasické v nádherných historických kostýmoch. Mnohé z nich sú skutočnými umeleckými dielami. Pri pokojnej chôdzi či elegantnom pózovaní ich obklopujú hlúčiky fotografov, ktorí striehnu na každé gesto. Tie najkrajšie skupiny masiek stoja vo výklenkoch bočných vchodov chrámu Sv. Marka obklopené nepriepustným davom turistov. Našťastie sú v Benátkach aj menej frekventované miesta, kde si možno dopriať chvíľu oddychu a potešiť sa krásou masiek v ústraní, bez ruchu a chaosu karnevalového veselia.